Milanovićeva izjava o HOS-u izazvala polemike: Zakon jasno govori drugačije

Izjava predsjednika Zorana Milanovića, dana ovih dana u javnosti, ponovno je izazvala buru reakcija, posebice među hrvatskim braniteljima i pripadnicima HOS-a. Predsjednik je izjavio kako HOS nije bio službena vojska hrvatske države, već „dragovoljački odred pod okriljem jedne političke stranke – HSP-a – koja je de facto prestala postojati u siječnju 1992.“
Međutim, ovu tvrdnju predsjednika demantira aktualni Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, u kojem je u članku 3. jasno navedeno tko sve ima status hrvatskog branitelja. Među njima se nalaze i pripadnici HOS-a – Hrvatskih obrambenih snaga – kao branitelji koji su stali u obranu Hrvatske u najtežim trenucima njezine povijesti.
Stručnjaci i braniteljske udruge upozoravaju da je HOS bio legalno ustrojen kao dio obrambenih snaga Republike Hrvatske, a pripadnici HOS-a sudjelovali su u borbenim djelovanjima pod zapovjedništvom legitimnih vojnih struktura. Njihove zasluge, kao i žrtve koje su podnijeli, potvrđene su brojnim odlikovanjima, spomenicama, te priznanjima na lokalnim i državnim razinama.
– Žalosti činjenica da osoba koja je obnašala dužnost premijera i sada već po drugi put predsjednika Republike, ne poznaje temeljni zakon koji se odnosi na hrvatske branitelje – komentira jedan ratni veteran i član HOS-a. – Taj zakon štiti sjećanje na sve one koji su za ovu zemlju dali najviše što su mogli – svoj život.
Podsjetimo, HOS je kao dragovoljačka formacija osnovan početkom rata te je u mnogim krajevima Hrvatske, osobito u ranoj fazi Domovinskog rata, bio među prvim organiziranim oružanim snagama koje su se suprotstavile agresoru.
Usprkos političkim konotacijama koje se povremeno vezuju uz HOS zbog njihovih oznaka i simbolike, pravni status njihovih pripadnika u obrani Republike Hrvatske nikada nije doveden u pitanje u relevantnim zakonima i institucijama.
Dok javnost iščekuje dodatna pojašnjenja iz Ureda predsjednika, ostaje činjenica kako hrvatski zakoni – a ne politička tumačenja – definiraju tko je hrvatski branitelj i koje su postrojbe bile sastavni dio obrane Republike Hrvatske. A prema tim zakonima, HOS je to nedvojbeno bio.
Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji
Članak 3.
(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti odnosno suvereniteta Republike Hrvatske kao:
a) pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (Zbora narodne garde, Hrvatske vojske, ministarstva nadležnog za obranu, Policije, ministarstva nadležnog za unutarnje poslove i Hrvatskih obrambenih snaga)
b) pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je bio izravno angažiran kao pripadnik borbenog sektora najmanje 100 dana u razdoblju od 30. srpnja 1991. do 31. prosinca 1991.
c) pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je bio izravno angažiran kao pripadnik borbenog sektora najmanje 30 dana u razdoblju od 30. srpnja 1991. do 31. prosinca 1991.
d) pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je bio izravno angažiran kao pripadnik borbenog sektora, a koji je pritom umro u razdoblju od 30. srpnja 1991. do 31. prosinca 1991.
e) pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je bio izravno angažiran kao pripadnik borbenog sektora, a koji je pritom nestao u razdoblju od 30. srpnja 1991. do 31. prosinca 1991. i
f) pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je bio izravno angažiran kao pripadnik borbenog sektora, a koji je pritom zatočen u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu u razdoblju od 30. srpnja 1991. do 31. prosinca 1991.