Najnovije vijesti iz Blata i Hrvatske

Croatia

Kopila – grad mrtvih nad poljem života: U Splitu otvorena izložba koja oživljava ilirsku prošlost

U četvrtak navečer, 10. srpnja 2025., u Arheološkom muzeju u Splitu svečano je otvorena gostujuća izložba Kopila – grad mrtvih nad poljem života, jedno od najiščekivanijih kulturnih događanja godine. Ova iznimna postava donosi priču o prapovijesnoj nekropoli Kopila iz Blata s otoka Korčule, lokalitetu koji je, kako su govornici istaknuli, oblikovao znanstvene spoznaje, ali i identitet čitave zajednice.

Duh prošlosti uz ojkavicu i tradicijske instrumente

U ozračje prošlih vremena posjetitelje su uveli najmlađi članovi KUD-a Pleter iz Dugopolja. Izvedbom ojkavice i sviranjem na tradicijskim instrumentima oduševili su okupljene i stvorili most između današnjih naraštaja i zaboravljenih svjetova Ilira koji su prije više od dvije tisuće godina živjeli na tlu današnje Hrvatske.

Kopila – jedno od najvećih otkrića hrvatske arheologije

Ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu, dr. sc. Ante Jurčević, u svom je govoru istaknuo važnost lokaliteta Kopila, nazvavši ga jednim od najznačajnijih arheoloških otkrića posljednjih desetljeća u Hrvatskoj. Posebnu pozornost posvetio je tehnici suhozidne gradnje koja, kako je naglasio, predstavlja neprekinutu nit kulturne baštine – od prapovijesti do suvremenog krajobraza.

Nekropola kao središnja priča izložbe

Izv. prof. dr. sc. Igor Borzić sa Sveučilišta u Zadru, član autorskog tima izložbe, objasnio je kako su najstariji nalazi s lokaliteta Kopila stari i do sedam tisuća godina, što svjedoči o dugovječnosti i kontinuitetu života na Korčuli. Srž izložbe čine grobnice koje pričaju priče o vjerovanjima, običajima i svakodnevici ilirske zajednice.

„Kopila je uz Vela spilu i potopljena neolitička naselja jedan od najreprezentativnijih lokaliteta kulturne baštine otoka Korčule“, rekao je Borzić.

Kopila kao identitet i budućnost

Jedan od autora izložbe, dr. sc. Dinko Radić, osobito je emotivno govorio o Kopili, lokalitetu koji mu je, kako je rekao, i doslovno i simbolično blizak.

„Korčula je danas najistraženiji otok svoje veličine na Mediteranu. Kopila nije samo arheološko nalazište – ona je naš korijen, mjesto iz kojeg može niknuti cjelogodišnji, održivi turizam“, poručio je Radić, istaknuvši edukativnu i identitetsku snagu lokaliteta za lokalnu zajednicu.

Suradnja Blata i Splita: primjer dobre prakse

Na svečanosti su govorili i Jurica Petković, načelnik Općine Blato, te Matea Dorčić, zamjenica splitskog gradonačelnika. Oboje su izrazili zadovoljstvo suradnjom između institucija i zajednica, istaknuvši važnost povezivanja znanosti, lokalne uprave i kulture u stvaranju sadržaja koji nadilazi sezonske okvire.

Suhozid – kamen koji povezuje prošlost i sadašnjost

Anita Gamulin, ravnateljica Konzervatorskog odjela u Splitu, pohvalila je rad istraživačkog tima i podsjetila na globalno priznanje tehnike suhozida, koja se nalazi i na UNESCO-ovom popisu nematerijalne kulturne baštine.

„Kopila zaslužuje dug i živahan život. Neka bude prepoznata i posjećena, ne samo od domaćih, nego i stranih zaljubljenika u baštinu“, poručila je Gamulin.

U simboličnom činu otvaranja, razbijena je replika povijesne posude pronađene na lokalitetu, izazvavši oduševljenje publike i zatvorivši svečanost na dojmljiv i simboličan način.
Pogled u svijet Ilira

Izložba Kopila – grad mrtvih nad poljem života ostat će otvorena u splitskom Arheološkom muzeju tijekom narednih mjeseci, nudeći jedinstveni pogled u život, smrt i identitet zajednice koja je, prije više tisuća godina, urezala svoj trag u stijene i pamćenje Jadrana.

Izvor i foto: Dalmacijadanas

© 2025. Cro Portal. All rights reserved